Wie zegt dat creatieven geen managers kunnen zijn, snapt marketing niet
"Dat is toch een rare stap," zei iemand laatst tegen me, toen ik vertelde dat ik van Creatief Designer ben doorgegroeid naar Manager Marketing & Communicatie. En eerlijk? Ik snap die reactie nooit zo goed. Want wat zoeken organisaties tegenwoordig massaal? Juist: die ene collega die strategisch is en creatief, die met gevoel voor merk en resultaat werkt. De beroemde schaap-met-vijf-poten. Nou, hier ben ik dan.

Van bureau naar boardroom
Jarenlang werkte ik aan bureauzijde. Campagnes, branding, design, ik leerde hoe je merken laat opvallen en binnenkomen. Maar wat ik vooral leerde, is hoe je strategie, creatie en uitvoering met elkaar verbindt. Hoe je een briefing omzet naar impact. Hoe je organisaties helpt om relevant te blijven in een markt die continu verandert.
Toen ik de overstap maakte naar een rol aan klantzijde, kreeg ik ineens de vraag: “Maar jij komt toch uit de creatieve hoek?” Ja, en precies dat is mijn kracht.
Ik begrijp hoe beeld en taal werken. Hoe campagnes mensen raken. Hoe je ideeën vertaalt naar middelen die niet alleen mooi zijn, maar ook effectief. Die passen binnen budgetten, tijdslijnen en doelstellingen. Dat is geen creatieve franje, dat is marketing die werkt.
Creatief? Of gewoon compleet?
Toch merk ik dat er nog altijd een hardnekkig vooroordeel leeft. Creatieven zouden ‘minder zakelijk’ zijn. Of niet geschikt voor leidinggevende functies. Alsof je als ontwerper alleen maar op gevoel werkt, en niet op strategie. Terwijl creativiteit juist draait om visie, verbinden, vernieuwing. Vaardigheden die onmisbaar zijn in marketing en in leiderschap.
Een goede creatief:
-
Heeft klantinzicht, want daar begint elk sterk idee.
-
Denkt conceptueel en kan dus ook lange lijnen uitzetten.
-
Snapt de kracht van samenwerking en weet mensen te enthousiasmeren.
-
Is gewend te werken met kaders, KPI’s en feedback en durft toch vernieuwend te blijven denken.
Dat zijn precies de kwaliteiten die ik nu inzet als manager. En nee, dat is geen gekke stap. Dat is een logische ontwikkeling.
Laten we dat vooroordeel eens omdraaien. Misschien zijn het juist de creatieve mensen die marketing en communicatie verder brengen. Omdat ze durven, omdat ze vernieuwen, omdat ze snappen dat impact niet begint bij spreadsheets, maar bij het vermogen om te raken.
En misschien moeten we minder zoeken naar het schaap met vijf poten en vaker zien wat we al in huis hebben.