De nieuwe campagne van SIRE gaat over jongens die jongens mogen zijn. Hij is nog gloednieuw, maar hij zorgt nu al voor flinke discussies.
Update: de video lijkt offline gehaald. We updaten deze blogpost als de video weer terug is.
Credits
Concept: Grey Amsterdam
TVC & bioscoop: Chapter Film & Motion Design
Fotografie: Witman Kleipool, Mick de Lint
Social: Digined
Site: Skybox
Expertvideo's: Venture Collective
Radio: Soundcircus
Muziek: Posij Onverwoestbare broek: DSM & Soorty
Monitoring: Monalyse
Onderzoek: MeMo²
PR: De Issuemakers
De doelstelling
Opvoeders van Nederland vragen om jongens genoeg ruimte te geven voor hun ontwikkeling.
De uitvoering
Beelden van stoeiende en ravottende jongens die risico's nemen geven aan wat het ideaalbeeld is volgens SIRE: laat jongens gewoon jongens zijn. Stil zijn en luisteren is de sociaal wenselijke norm, maar uit onderzoek blijkt dat jongens zich daardoor juist minder goed ontwikkelen. Vandaar dat SIRE deze campagne lanceert, om vanuit bewustwording hopelijk een verandering te realiseren.
Het oordeel
Oh boy, here we go... Je weet dat deze campagne een potentieel oneindige bron van discussie zal zijn. Daarom alle lof voor SIRE omdat ze het toch hebben aangedurfd om dit onderwerp op de maatschappelijke agenda te zetten.
De experts die SIRE aan het woord laat, zijn vrij duidelijk over de huidige situatie waarin jongens zich bevinden en over het feit dat het beter voor de maatschappij is als daar iets in verandert. Dat is de reden dat SIRE hier een campagne over heeft gemaakt. Toch vind ik het jammer dat er minder met de wetenschappelijke en statistische kant van het verhaal is gedaan in de commercial.
In de commercial gaat het namelijk vooral over buitenspelen, ravotten en ander lomp jongensgedrag. Met als kernboodschap dat je een onverwoestbare broek kunt winnen. Hmmm... Gaan we dan niet een beetje voorbij aan de redenen waarom SIRE dit onderwerp op de agenda wil zetten? Een hoogleraar die uitlegt dat jongens met hetzelfde IQ als meisjes toch vaak een lager schooladvies krijgen, vind ik toch een stuk overtuigender dan een commercial over onverwoestbare broeken voor jongens. Dat is een basisprincipe van Cialdini.
Kortom: als ervaringsdeskundige (vader van twee continu ravottende jongens) ben ik het helemaal eens met de doelstelling en de gedachte achter deze campagne, maar de commercial vind ik nogal eenzijdig en te veel op de onverwoestbare broek gericht.