Ondanks het negatieve sentiment geeft het merendeel van de ondervraagden de persoonlijke situatie als zelfstandig ondernemer een rapportcijfer 8. Slechts 9,2% van de zzp’ers is ontevreden over de persoonlijke situatie en staat weer open voor loondienst. Ook zorgt de economische crisis er niet voor dat zomaar iedere opdracht wordt aangenomen. Zo’n 69,5% van de zelfstandigen blijft kieskeurig over de opdrachten die ze aannemen.
Declarabele uren
Opvallend is dat de zzp’ers wekelijks 29 uur kunnen declareren aan de werkgever, wat 3,5 uur minder is dan in 2012. Tevens moeten de zelfstandigen langer wachten voor ze een nieuwe opdracht hebben gevonden. Momenteel duurt het gemiddeld 5,5 week voor de zzp’er weer aan de slag kan, terwijl het vorig jaar nog 4 weken kostte om bij een nieuwe opdrachtgever te beginnen.
Jaaromzet
Dit jaar ligt de verwachte jaaromzet van hoogopgeleide zzp’ers 1,3% lager ten opzichte van 2012, namelijk op € 92.481. Vorig jaar verdienden de zelfstandigen nog een omzet van € 93.690. Veel zelfstandigen hebben een financiële buffer opgebouwd om tegenslagen op te vangen. Bijna 60% komt pas na een half jaar zonder opdrachten in financiële moeilijkheden.
Toekomstperspectief
Toch blijft een groot deel van de zelfstandigen optimistisch. Door de huidige economische situatie is 41% van de ondervraagden positief over de toekomst en zien dat juist nu gevraagd wordt naar specifieke kennis en expertise (80%).
Toon van Bodegom, directeur van zzp-platform Myler: “Voor veel zelfstandigen zal het ondanks de financiële buffer moeilijker worden rond te komen door de kabinetsplannen voor versobering van diverse aftrekposten. Het klopt dat dezzp’ers minder sociale premies betalen dan reguliere werknemers maar deze extra financiële ruimte hebben ze nodig om in slechte tijden van werkeloosheid en arbeidsongeschiktheid het hoofd boven water te kunnen houden.”
Kerncijfers zzp-monitor 2012
2011 2012 2013 (verwachting)
Gemiddelde jaarinkomen €92.972 €93.690 €92.481
Uurtarief €85,29 €83,09 €83,19
Declarabele uren per week 30,56 29,20 28,92
Aantal zzp’ers met andere
inkomstenbron 13,1% 24% 20,5%
Aantal zzp’ers met jaarlijks
meer dan drie opdrachtgevers 55,6% 64,5% -